Kyselina listová (vitamín B9): Ako pôsobí na vlasy?

Ak sa zaujímate o zdravý životný štýl a plánujete podporiť rast vlasov, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom kyselina listová alebo vitamín B9. Na čo je táto látka dobrá? A aké konkrétne výhody pre telo vám môže ponúknuť?

Kyselina listová

Krásne a husté vlasy by chcela mať každá žena. Kvôli stresu, zlej starostlivosti alebo nesprávnej strave sa vám to však nemusí podariť. Namiesto toho sa môžete potýkať s vypadávaním, krepovatením a lámavosťou vlasov.

Z tohto dôvodu je dôležité zamerať sa na kvalitu vnútornej výživy, ktorá je pre vlasy nevyhnutným základom, ktorý sa nedá len tak ošidiť. Kto sa však má vyznať vo vitamínoch, mineráloch a ďalších látkach, o ktorých sa hovorí, že sú dobré pre vlasy?

Keďže nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové, dnes sa pozrieme na to, čo robí kyselina listová pre vaše vlasy a telo.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Čo je to kyselina listová?

Kyselina listová alebo vitamín B9 je vo vode rozpustný vitamín zo skupiny vitamínov B, ktorý si telo nedokáže vytvoriť samo. Z tohto dôvodu sa musí do tela dopĺňať z vonkajších zdrojov. Tento vitamín je veľmi dôležitý napríklad pri tvorbe krvi. Odporúča sa ho dopĺňať aj pred tehotenstvom, pretože je tiež celkom nevyhnutný pre normálny vývoj plodu. (A ženy ho nemusia mať v tele dostatok.)

Jej najlepšie účinky

Teraz, keď už vieme, že kyselina listová je jedným z najlepších priateľov žien, ktoré plánujú otehotnieť, môžeme sa pozrieť na jej ďalšie výhody, ktoré môžu využiť všetci ostatní.

Kyselina listová prináša:

  • Normálnu tvorbu krvi
  • Podporu rastu buniek
  • Zníženie rizika mozgovej príhody (predpokladá sa, že má pozitívny vplyv na homocysteín)

Podľa niektorých dostupných informácií môže suplementácia vitamínom B9 viesť k ľahšiemu zachovaniu kognitívnych funkcií aj v pokročilom veku.

Majte však na pamäti, že ak užívate príliš veľa kyseliny listovej, môžete tým maskovať nedostatok vitamínu B12, ktorý môže spôsobiť naozaj vážne problémy. (Ohrození môžu byť napríklad vegetariáni a vegáni.)

Ako ovplyvňuje vlasy?

Keďže aj vlasy sa skladajú z buniek, pravidelné dopĺňanie vitamínu B9 môže ovplyvniť ich rast a kvalitu. Okrem toho môže mať doplnenie tohto vitamínu dobrý účinok aj na ľudí, ktorí začali predčasne šedivieť.

Ak máte nízky obsah kyseliny listovej, môže to viesť k rednutiu vlasov a bledej pokožke.

kyselina listová účinky na vlasy

Najlepší spôsob použitia

Hoci je kyselina listová skutočne potrebná a zaujímavá svojimi účinkami, určite nie je jedinou živinou, ktorú by ste si mali dopriať v rámci starostlivosti o vlasy, pokožku a nechty. Ideálne je teda kombinovať túto látku s ďalšími zložkami prírodného pôvodu.

Ak chcete vlasom dodať všetko, čo potrebujú pre svoju krásu, vyskúšajte doplnok stravy, ktorý okrem vitamínu B9 obsahuje:

A mnoho ďalších zložiek vrátane kolagénu, železa a MSM.

Nezabudnite doplniť svoju vnútornú starostlivosť správnou starostlivosťou, pretože aj tá má veľký význam. Keďže vlasy sú najzraniteľnejšie a najnáchylnejšie na poškodenie počas umývania, vyberajte si kvalitné prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov, ktoré vlasy a pokožku hlavy šetrne umyjú a zároveň vyživujú a podporujú ich zdravý vzhľad.

V prírodnom šampóne hľadajte kofeín, šťavu z aloe vera, levanduľu, mätu, výťažky z konope a ďalšie. Kondicionér by mal byť od rovnakého výrobcu a okrem kofeínu v ňom hľadajte napríklad panthenol a kurkumu.

Kondicionér by sa mal nanášať na vlasy po každom umytí na končeky a dĺžky, kde by sa mal nechať pôsobiť niekoľko minút. Potom ho opláchnite teplou (nie horúcou) vodou. Vaše vlasy budú potom krásne lesklé, hladké a ľahšie sa budú rozčesávať.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *