Biotín: Jednotka v starostlivosti o vlasy

Asi neexistuje žena, ktorá by aspoň raz nepočula o blahodarných účinkoch biotínu na vlasy. Naozaj sa ale jedná o taký zázrak, ktorý je potrebné nutne vyskúšať? Odpovede na svoje otázky dostanete v dnešnom tematickom článku.

Biotín

Kto vedie boj s nekvalitnými a padajúcimi vlasmi, zlou pleťou a lámavými nechty, ten už minimálne raz narazil na adorácii biotínu. Málokto sa ale piadí po tom, čo táto látka vlastne je a akým spôsobom presne pôsobí. Kvôli týmto chýbajúcim informáciám potom veľa ľudí Žehra na to, že nesplnil čo sľuboval. Pritom by len stačilo byť v jeho užívaní dôsledný.

Čo všetko by ste mali o biotínu vedieť, ak chcete, aby pre vás pracoval?

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Čo je biotín?

Biotín má veľa mien. Okrem už spomenutého názvu sa pre neho bežne používa aj označenie koenzým R, alebo vitamín H. S posledným známym názvom sa ale moc často nestretávame. Jedná sa o úplne prvý pomenovanie tejto látky (ktorá obsahuje aj močovinu), ktoré vychádza z nemeckého slova Haut (v preklade kože).

V prípade, že bude vaše telo trpieť nedostatkom biotínu, okamžite sa to prejaví na zhoršenej kvalite kože, vlasov i nechtov. Jeho deficit môže spôsobovať aj rednutie vlasov a vznik vyrážok. (Treba dodať, že nedostatok vitamínu H je v našej populácii skôr vzácnosťou.) V prírodnej forme si ho môžete dopriať vo vaječných žĺtkoch, vnútornostiach, orechovom masle alebo v banánoch.

Biotín pre objem a hustotu vlasov

Výhoda biotínu môže znamenať aj jeho nevýhodu. Stačí si položiť otázku, či má pre človeka zmysel brať výživové doplnky s biotínom aj v prípade, že je jeho nedostatok v populácii tak výnimočný.

Podľa vedeckého výskumu, ktorý bol vykonaný na ženách sa zdá, že by jeho dopĺňanie „nad limit“ mohlo mať naozaj pozitívny vplyv. Predmetom  túdie boli dámy, ktoré trpeli nadmerným vypadávaním vlasov a pri ktorých sa (po 90 a 180 dňoch) po podávaní biotínu naozaj prejavilo zlepšenie. Okrem toho, že sa zamedzilo vypadávanie vlasov bolo preukázateľne vidieť, že ženám začali na rednúcich miestach vlasy opäť dorastať. (V súčasnej dobe by ale bolo potrebné vykonať viac podobných štúdií, pretože názory odbornej verejnosti na účinky biotínu na vlasy sa rôznia.)

řídnutí vlasů

Z toho však vyplýva, že ak sa rozhodnete brať výživové doplnky s biotínom, musíte byť trpezliví a brať ho aspoň po dobu 90-180 dní.

Nikdy to ale s jeho užívaním nepreháňajte a vždy sa držte odporúčaného dávkovania, ktoré je uvedené výrobcom. Niektorí ľudia môžu byť na jeho zvýšený príjem citliví (môžu mať hnačku, alebo pociťovať nevoľnosť). V naozaj zriedkavých prípadoch sa ide biotínom aj predávkovať.

Záver

Prípravky na vlasy (k vnútornému užívaniu) s biotínom sú u nás veľmi dobre dostupné. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad Biosil, Jamieson Biotín, GS Eladen Premium, Walmark Biotín alebo DonnaHAIR. Aby ste ale mohli ťažiť aj z ďalších účinkov týchto prípravkov na vlasy, vždy si vyberajte také, ktoré obsahujú i ďalšie prospešné látky. Medzi ne patrí vitamín A, vitamín C, zinok, meď, MSM alebo vitamíny skupiny B.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *