Prípravky na vlasy: Čo sú zač a ako vybrať ten správny?

Prípravky na objem vlasov určite poznáte. Bývajú nimi šampóny a kondicionéry, ktoré si bežne kupujete v obchode. Ak máte veľa bujnú hrivu, už ste tiež asi počuli o uhladzovacie prípravkoch na kučeravé vlasy. Existuje ale niečo na obnovu rastu vlasov? Prípadne, môžete siahnuť po špeciálnych prípravkoch na vlasy pre mužov? Prípravky na vlasy a všetko o nich.

prípravky na vlasy

Keď si pozriete ponuku kamenné, alebo internetové drogérie, okamžite si všimnete širokej palety produktov, ktoré sú určené na vlasy. Nejde len o stimulujúce šampóny, alebo o šampóny, ktoré majú zabrániť vypadávaniu vlasov. Ale aj o rôzne olejčeky, séra, masky a bezoplachové starostlivosť a vody. Niet preto divu, že sa v tejto spleti výrobkov často strácame. Alebo tápame, či sú pre nás vôbec vhodné.

Dnes sa nebudeme zameriavať len na prípravky na mastné vlasy. Ale aj na ďalšie typy produktov, ktoré sa vám môžu dostať v budúcnosti z nejakého dôvodu do ruky.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Čo sú to prípravky na vlasy?

Prípravky na vlasy sú vo svojej podstate všetky výrobky, ktoré používame ako pri umývaní vlasov, tak behom stylingu. Keďže ide ale o pomerne široký pojem, vlasové prípravky rozdeľujeme na ošetrujúce (šampón, maska, kondicionér, vlasová voda …) a na stylingové (lak na vlasy, gél, ochranný sprej proti pôsobeniu tepla …).

Drvivá väčšina prípravkov na vlasy je súčasťou nejakej série. Napríklad pre farbené, suché alebo vypadávajúce vlasy. V ideálnom prípade by ste mali mať len prípravky z jednej rady. (To sa týka hlavne šampónu, kondicionéru a masky.) Aby ste ju mohli správne zvoliť, potrebujete poznať svoj problém (napríklad krepovateniu), či typ vlasov.

prípravky na rast vlasov

Prípravky na rast vlasov

Pokiaľ chcete docieliť to, že budete mať vlasy až po pás, môžete siahnuť po vlasových prípravkoch na podporu rastu vlasov. Je však potrebné poznať niekoľko ALE.

V prvom rade, to, že je na obale uvedené, že šampón stimuluje rast vlasov neznamená, že na vás bude fungovať. (Každé telo totiž reaguje na niečo trochu iné.) Tiež to neznamená, že stačí, keď si vlasy umyjete dvakrát týždenne šampónom a ďalej už nebudete musieť robiť vôbec nič. (Pravda je skôr taká, že okrem vonkajšej starostlivosť vlasy potrebujú aj správnu vnútornú výživu a šetrné zaobchádzanie.) V neposlednom rade, vlasy pri raste prechádzajú niekoľkými fázami. Prvá je rastová, počas druhej fázy má vlas svoju najdlhšiu dĺžku a počas tretej vypadne. (A býva nahradený novým.) V preklade to znamená, že tiež veľa záleží, do akej fázy vlasového cyklu sa so svojou starostlivosťou trafíte.

Prípravky proti padaniu vlasov

Z vyššie uvedeného odseku jasne vyplýva, že vlas niekedy vypadnúť jednoducho musí. Ide totiž o poslednej fáze životného cyklu vlasu, ktorá môže trvať 2-3 mesiace. Samozrejme ale existuje aj vypadávanie vlasov, ktoré je ovplyvnené chorobou, alebo nevhodným jedálničkom. Z toho dôvodu je nutné podstúpiť lekárske vyšetrenie a urobiť inšpekcii toho, čo jete. Až potom možno uvažovať o nákupe špeciálneho šampónu, ktorého cieľom je motivovať vlasy k tomu, aby vypadávali v menšom množstve.

Prípravky na obnovu pôvodnej farby vlasov

Znie to skoro magicky, ale vo svojej podstate je to skôr marketingový trik. Ak vlas stratí svoj pigment a začne šedivieť, neexistuje nič, čo by mu mohlo vrátiť jeho pôvodnú farbu. Na trhu sú ale špeciálne šampóny s pigmenty, ktoré dokážu pri umývaní vaše vlasy vytónovať do prirodzeného odtieňa.

prípravky proti padaniu vlasov

Ako vybrať správny prípravok na vlasy?

V ideálnom prípade sa riaďte tým, aký máte typ vlasov. Pokiaľ máte jemné vlasy, ktoré sa navyše ešte mastí, riešením pre vás budú šampóny pre objem, alebo šampóny pre mastné vlasy. Rovnako postupujte aj pri výbere šampónov pre farbené, alebo pre kučeravé vlasy. Ak si neviete rady s tým, či vaše vlasy potrebujú skôr hydratáciu, alebo proteíny, skúste požiadať o radu svojho kaderníka, ktorý má svoje metódy, ktoré mu pomáhajú správne určiť typ vašich vlasov.

Tieto látky v nich nesmie chýbať

Samozrejme, na obaloch kozmetických prípravkov sa často dočítame o úplne neuveriteľnom množstve účinkov. Všeobecne ale platí, že menej je viac. Radšej si vyberte kvalitné a pokojne aj drahšie šampón, ktorý robí poriadne jednu, alebo dve veci. Než aby ste siahali po takých, ktoré sľubujú niečo, čo nedokážu splniť.

Šampóny, ktoré stimulujú rast vlasov, často obsahujú kofeín, ktorý má pôsobiť na prekrvenie pokožky. Vo vlasových prípravkoch, ktoré sú určené proti vypadávaniu vlasov, zase často býva chinín. U šampónov, ktoré sú vhodné pre tónovanie vlasov, zase hľadajte pigmenty.

V žiadnom prípade ale nezabúdajte na správnu výživu. Ideálne by ste mali mať každý deň stabilný prísun vitamínov, minerálov a ďalších živín. S tým by vám mohli pomôcť doplnky stravy na vlasy, ktoré obsahujú i extrakty z byliniek.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *