Ako na mastné vlasy: 3 osvedčené tipy, čo sa s nimi dá urobiť

Mastné vlasy hneď po umytí sú nočnou morou takmer každej ženy, ktorá sa chce páčiť. Niekedy sa ale zdá, že aj keď sa staviame doslova na hlavu, vlasy si žijú svojím vlastným životom. A rozhodne nám našu snahu nehodlajú vôbec nijako uľahčiť. Čo na mastné vlasy funguje vám preto prezradíme v našom dnešnom článku.

mastné vlasy

Skúšate prípravky na mastné vlasy od rôznych značiek, ale rovnako máte pocit, že vlasy vyzerajú stále rovnako biedne? V tom prípade zrejme nepôjde len o náhodu, ale o nejakú systémovú chybu, ktorou sa vám doteraz nepodarilo odhaliť.

Predsa len, je potrebné si uvedomiť, že to, ako sa naše vlasy správajú nezáleží len na tom, čím presne je umývame. Ale tiež treba na tom, akú máme výživu. A na tom, či v kozmetike príliš často nesiahame po silikónov, ktoré vlasy ešte viac uhladí. (Čím vzniknú ešte lepšie podmienky pre to, aby kožný maz ľahšie stekal do dĺžok.)

Aby sme vás nasmerovali aj v ďalších oblastiach správnym smerom, ponúkame vám pár ďalších užitočných rád, ktorých uplatnenie vám môže pomôcť vašu situáciu zlepšiť.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Príčiny mastných vlasov

Možno podozrievate pravidelný zábal na mastné vlasy. Pravdepodobne je ale príčina vášho problému niekde úplne inde.

Negatívny vplyv na mastenie vlasov má napríklad:

  • Príliš časté, alebo príliš ojedinelé umývanie vlasov
  • Používanie vlasových prípravkov so silikónom
  • Genetika (niekto sa s predispozíciou k mastným vlasom jednoducho narodí)

príčiny mastných vlasov

Nevedomky si môžeme mastnotu po vlasoch distribuovať aj tým, že si do vlasov každú chvíľu siahame. V neposlednom rade je extrémne dôležité, aby sa hlava nezaparovala. Napríklad v zime pod hrubú teplou čiapkou, alebo v posilňovni. Čiapku si preto vo vhodnú chvíľu zložte. A na deň v posilňovni si naplánujte umývanie.

3 rady, ako na mastné vlasy

Šampón a kondicionér na mastné vlasy

Všetko začína a končí v obchode. Ak máte dlhodobé problémy s mastením, rozhodne si nevyberajte len podľa toho, aká je cena výrobkov a ako veľmi sa vám páči ich obal. (A to aj keby išlo o šampóny, ktoré sú pre mastné vlasy určené.) Namiesto toho si urobte dostatočné množstvo času a dôkladne si prečítajte zadnú etiketu. Čo vám o šampónu a kondicionéru hovorí? V ideálnom prípade sa snažte vyhnúť už toľkokrát spomínanému silikónu a alkoholu. Plusovým bodom je naopak v zložení kyselina salicylová, echinacea, šalvia, íl či olej z tea tree.

ako na mastné vlasy šampon

Správna výživa na vlasy

Ďalším dôležitým bodom je strava. Mastné vlasy (podobne, ako aknóznu pokožka) potrebujú správne zvolený jedálniček. Ničomu neprospejete, ak si budete celý týždeň pochutnávať na polotovaroch, vyprážaných zemiakových lupienkoch a ďalších nezdravých a olejom nasiaknutých pokrmoch. Namiesto toho do jedálnička zaraďte kvalitné ryby, ktoré sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny omega-3. Dôležité sú aj vitamíny. Špeciálne vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamín C (obaja sú antioxidanty, ktoré zabraňujú predčasnému starnutiu).

Kvalitu vlasov môže do veľkej miery ovplyvniť aj deficit železa, ktoré je dôležité pre normálny stav krvi. (Krv distribuuje živiny do celého tela. Vrátane vlasov.) Dobrým tipom je aj kolagén a zinok.

Jablčný ocot na mastné vlasy

Pokiaľ chcete zabrániť nadmernému masteniu vlasov krátko po umytí, urobte si čas od času vlasový oplach z jablčného octu. Stačí, keď zmiešate približne 3,5 litra teplej vody s 10 lyžičkami jablčného octu. Následne do tejto tekutiny ponorte vlasy. (Vo chvíli, keď sú umyté.) Chvíľu počkajte a potom oplach zmyte pod tečúcou vodou.

mastné lupiny vo vlasoch

Mastné lupiny vo vlasoch

Úplne nakoniec si nechávame problém s mastnými lupinami vo vlasoch. Ak je okolo nich začervenaná pokožka, spôsobujú pnutie a svrbenie a majú jasne žltú farbu, nejde o klasické lupiny, ktoré poznáte z reklám. S najväčšou pravdepodobnosťou, ktorá hraničí s istotou, ide o seboroickú dermatitídu.

Ide o kožné ochorenie, takže je určite vhodná návšteva kožného lekára, ktorý zistí rozsah problému a odporučí vám najvhodnejšie ošetrujúce prípravky. Z vlastnej skúsenosti sa nám ako alternatíva k nim osvedčili vlasové prípravky z lekárne, ktoré obsahujú konopný olej a ďalšie prírodné zložky. Je ale potrebné sa obrniť trpezlivosťou. U rady ľudí ide totiž o dlhodobý (chronický) problém, ktorý sa môže periodicky vracať v závislosti od faktorov, ktoré nemožno vždy ovplyvniť.

Neviete, kde máte začať? Prvým krokom môže byť používanie byliniek a dlhodobé užívanie prírodných vitamínových doplnkov stravy na vlasy.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *