Zdravé a krásne vlasy? 7 vitamínov na vlasy, ktoré by ste mali poznať

Aby boli vaše vlasy zdravé, lesklé a dobre a dlho rástli, budete musieť urobiť veľkú inventúru vašej každodennej výživy. Miesto tortičiek, sušienok a vyprážaných zemiakových lupienkov do svojej životosprávy pridajte živiny, ktoré vám zakrátko vykúzlia tak bujnú hrivu, že aj lev by vám ju mohol (s bledou líc) závidieť. Viete, ktoré vitamíny na vlasy to sú?

vitamíny na vlasy

U vlasov (nechtov a kože) viac než kde inde platí, že sa dajú ovplyvniť našej životosprávou a výživou. K svojmu vysnívanému zovňajšku sa preto môžete (s úplne kľudným srdcom) jednoducho prejesť. Málokto ale tuší, čo presne by mal v rámci svojho nového jedálnička jesť, aby malo jeho snaženie dlhodobý efekt. Preto sme tu my, aby sme vám poradili, ako na to.

Ste pripravení?

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Vitamín A Vitamín A

Vitamín A je rozpustný v tukoch a v našom tele má jednu z kľúčových rolí. Okrem toho, že je zodpovedný za správne fungovanie ľudského imunitného systému má na starosti bezproblémovú obnovu buniek v tele. Ocenia ho aj ľudia, ktorí majú problém so zrakom. Dopriavať by si ho mali aj tehotné ženy, pretože je dôležitý pre správny vývoj plodu. Okrem toho je vitamín A veľmi silný antioxidant a môže (pozitívne) ovplyvniť vašu plodnosť. Je ale potrebné dávať pozor, nech to s jeho konzumáciou nepreženiete. Vo vysokých dávkach je totiž toxický. Prirodzene sa vitamín A vyskytuje napríklad vo vaječných žĺtkoch, masle alebo v mäse z lososa.

Vitamín B5 (D-pantothenát vápenatý)
vitamín b5

Vitamínu B5 sa občas hovorí kyselina pantoténová. Rovnako, ako vitamín A má veľmi dôležitú úlohu vo fungovaní našich tiel. Okrem toho, že je zodpovedný za tvorbu krviniek transformuje skonzumované potravu na energiu. Tiež je veľmi prospešný pre zdravie zraku, vlasov a kože. Vďaka nemu sa nám môžu tvoriť aj pohlavné hormóny. Veľmi dôležitý je tiež pre normálnu funkciu pečene. Keby ste si chceli vitamín B5 dopriať v prírodnej podobe, siahnite po brokolicu, hubách, kapusta, sladkých zemiakoch či po mliečnych produktoch.

Vitamín B6 (pyridoxín)
Vitamín b6

Vitamín B6 je rozpustný vo vode. Okrem toho, že sa stará o bezproblémový metabolizmus bielkovín a tukov pomáha pri tvorbe červených krviniek. Jeho nedostatok sa môže prejaviť na vašej nálade, alebo na horšej kondícii mozgu. V prírodnej podobe ho nájdete v cíceru, morke, lososovi alebo v banánoch.

Vitamín B7 (D-Biotín)
Vitamín B7

Vitamín B7, ktorý je známy taktiež ako biotín, je dôležitý pri získavaní energie z potravy. Okrem iného má priamy vplyv na kvalitu pokožky a vlasov, alebo na hladinu zlého cholesterolu v tele. Medzi jeho pozitívne účinky patrí aj skutočnosť, že bojuje proti rozvoju cukrovky. Pri jeho nedostatku vás budú trápiť suché a lámavé nechty a vlasy. Aby ste mali v tele vitamínu B7 dostatok, odporúčame vám pochutnať si na karfiolu, vajciach, morských plodoch a slnečnicových semienkach.

Vitamín B9 (kyselina listová)
Vitamín B9

O nevyhnutnosti kyseliny listovej vie nejedna nastávajúca mamička. Málokto ale vie, že na jej prísune sú závislé aj vaše krásne vlasy. Aj keď vitamín B9 môžeme jesť v bežných potravinách, výrobcovia ho do nich dodávajú aj umelo. Pretože sa jedná o vitamín, ktorý musí byť v tele komplikovane spracovaný, mnoho ľudí ho nedokáže správne použiť. V krajných prípadoch to môže viesť až k poruche imunitného systému. (Jeho nedostatok ale môže viesť k vrodeným chybám detí, alebo k vzniku niektorých druhov rakoviny.) Najlepším zdrojom kyseliny listovej je okara, brokolica, špargľa alebo špenát.

Vitamín C (kyselina L-askorbová)
Vitamín C

Vitamín C poznáme predovšetkým ako parťáka, ktorý nás dokáže poliečiť aj z najťažšieho prechladnutia. Ženy ho majú spojený aj s anti-aging produkty, ktoré majú ochrániť ich pleť pred predčasným starnutím. V skutočnosti toho ale vitamín C vie oveľa viac. Nielen, že dokáže chrániť ľudské telo pred náhlou srdcovou príhodou, ale je aj veľmi silný antioxidant, ktorý bojuje s voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú rakovinu. Rovnako, ako všetky vyššie spomínané vitamíny je navyše skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o žiarivý a bezchybný vzhľad vašich vlasov. Pochutnať si na ňom môžete vo forme kivi, pomaranče, brokolica alebo špenátu.

Vitamín E Vitamín E

Posledný v rade je vitamín E. Okrem toho, že je jeho užívanie veľkým prínosom pre náš imunitný systém bojuje proti zápalom a má aj priaznivý vplyv na zdravie vlasov a pokožky. Vďaka jeho pôsobeniu sú navyše jednotlivé bunky v tele dlhšie v kondícii.

Ak neviete, kde sa vitamín E prirodzene skrýva, nájdete ho v mandliach, slnečnicových semienkach, lieskových orechoch, píniových orechoch, avokáde alebo v červenej (sladké) paprike.

Záver

Aby boli vaše vlasy za všetkých okolností krásne a nič im nechýbalo, sú pre nich vymenované vitamíny úplne zásadné. Nie každý si ale zvládne ustrážiť obsah živín vo svojom dennom jedálničku. Preto je vhodné, aby ste si v takýchto prípadoch kúpili doplnky stravy na vlasy, ktoré tieto látky obsahujú všetky.

Medzi ne patrí napríklad Venira, DonnaHAIR, Merz Spezial, Plantur 39 kapsule, čiastočne Phyteneo Methionín komplex alebo Medpharma Vlasy, koža, nechty.

Aké skúsenosti s vitamínmi na vlasy máte vy?

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon