Kolagén na vlasy: Podporí ich rast a zdravie

Kedykoľvek otvoríme lifestylový časopis, alebo sociálne siete, odvšadiaľ na nás vyskakujú informácie o tom, ako je žiaduce brať kolagén. Nielen zo zdravotných dôvodov, ale aj kvôli našej kráse. Aký môže mať vplyv kolagén na vlasy?

kolagen na vlasy

Ako starneme, pomaly dochádza k odkvitanie našej krásy. Čo mnoho z nás zle nesie. Rad žien preto podstupuje invazívne zákroky estetickej medicíny. Tie môžu nejakú dobu vydržať. Ženy sa na nich ale môžu stať závislé. Až si nakoniec zničí svoj pôvodný tvár. (Stačí si spomenúť na niektoré celebrity, ktoré prekročili správnu mieru.)

Elixír mladosti ale zatiaľ nikto nevynašiel, takže musíme premýšľať o tom, ako si poradiť inak. Mohol by vám v tom nejako pomôcť kolagén? A existuje nejaký najlepšie kolagén na vlasy?

To všetko a omnoho viac vám prezradíme nižšie.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Čo je to kolagén a kde ho nájdeme?

Kolagén je skleroprotein, ktorý sa nerozpúšťa vo vode. V tele ho máme okolo 25-30% a rozlišujeme okolo 27 jeho druhov. Kolagén je prítomný v našich spojivových tkanivách, v koži, v srdci, cievach a ďalších častiach tela. Jeho prirodzená produkcia sa ale postupom času znižuje. Čo môže viesť k estetickým, ale aj k zdravotným problémom. (Napríklad s kĺbmi a pohybovým aparátom.)

Zdroje prírodného kolagénu pritom nie sú práve dvakrát lákavé.

Kolagén možno nájsť napríklad v:

  • Očiach
  • Chrupavkách

Z toho dôvodu sa kolagén pridáva do doplnkov stravy. Vo forme prášku je totiž jeho konzumácia oveľa príjemnejšie. (A pre mnohých aj prijateľnejšie.)

kolágen účinky

Účinky kolagénu na vlasy

Kolagén prepožičiava tkanivám silu a pružnosť. A podobne je to aj u vlasov. Kolagén je dokáže posilniť a dodať im zdravý lesk. Vlasy by navyše mali byť aj oveľa ohybnejšie. Čím sa dosť zásadne obmedzí ich lámavosť.

Avšak, s kolagénom a vlasy je to ešte krapet zložitejšie. Vlasy totiž kolagénom tvorené nie sú. Najväčší podiel v nich má keratín. Jedna z teórií hovorí, že aj napriek tomu by v tom mohol mať kolagén svoju úlohu. Keratín si môže (teoreticky) požičať materiál k rastu od kolagénu. Ak ho teda máte dostatok, môže sa to odraziť na kvalite vlasov.

Je ale potrebné povedať, že v súčasnej chvíli sa pohybujeme na úrovni teórií, pre ktoré nám chýbajú nejaké solídne oporné body. Že ale niečo nie je zatiaľ dokázané neznamená, že to nie je pravda. Preto musíme byť trpezlivé a počkať si na finálne závery. Ak si vyberiete viaczložkový doplnok stravy s kolagénom, minimálne z toho budú profitovať kĺby.

Ideálne je, ak v zložení doplnku stravy (primárne na kĺby) nájdete:

  • Kolagén I. typu
  • Kolagén II. typu
  • Vitamín C
  • Glukosamín
  • Chondroitín
  • MSM

Beauty druhy kolagénu ale môžu byť obohatené aj o vitamíny, alebo o ďalšie pre telo dôležité látky, ktoré majú podiel na normálnom raste vlasov. Ide napríklad o meď, zinok, vitamín E či železo.

uživanie kolagenu

Ako užívať kolagén?

Najlepšie kolagén neobsahuje len kolagén a vitamín C, ale aj ďalšie látky, ktoré telo dokáže pri svojom každodennom fungovaní naplno využiť.

Už sme si ale povedali, že konzumácia kolagénu z prírodných zdrojov nemusí byť práve príjemná. Preto je najmúdrejším riešením dlhodobé užívanie doplnkov stravy s kolagénom. Ak pôjde o prípravky na kĺby, alebo na kozmetické účely, je vcelku jedno. Je len dôležité, aby danému účelu zodpovedalo ich zloženie.

Typ I sa často používa do kozmetických prípravkov. Kolagén typu II sa zase používa do doplnkov stravy na podporu pohybového aparátu. (V nich potom nájdete aj glukosamín, chondroitín, MSM, vitamín C, atď.)

Keďže má kolagén v tele hojnej zastúpenie, s jeho dodávkou z externých zdrojov nemôžete prakticky šliapnuť vedľa. Stačí ho len rozmiešať stanovené množstvo vo vode a tú následne vypiť. Myslite ale na to, že výsledky neuvidíte hneď. Preto je dôležité vo svojom úsilí vydržať.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *