Účinky žihľavy dvojdomej: Viete, ako pôsobí na vlasy?

Žihľava dvojdomá je rastlina, ktorej sa väčšina z nás radšej vyhýba. Hlavne kvôli jeho štipľavému dotyku, ktorý si mnohí z nás v mladosti niekoľkokrát vyskúšali. Ale vedeli ste, že naše mamy a staré mamy vedeli, že žihľava sa používa na pleť a vlasy? Ak nie, nižšie vám o tom povieme viac.

žihlava dvojdomá

 

 

Dnes žihľavu mnohí ľudia vnímajú ako bežnú burinu, ktorá rastie na krovinách, v lesoch a na niektorých lúkach. Prípadne s ňou už dlho bojujete vo vlastnej záhrade, kde sa jej veľmi dobre darí. Ale skôr než pri najbližšom pohľade na ňu opovržlivo ohrniete nos, zdržte sa a zistite si o nej viac. Je celkom možné, že ste ešte neobjavili jeho priaznivé účinky.

Zaujíma vás viac? Potom pokračujte v čítaní.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Čo je žihľava dvojdomá?

Žihľava dvojdomá je rastlina z čeľade žihľavovitých. Hoci ide o veľmi expanzívnu rastlinu, mnohým z nás to nevadí, pretože sa v mnohých ohľadoch považuje za liečivú rastlinu. Okrem iného sa žihľava používa vo výžive domácej hydiny, zvyčajne sa podáva kačatám a husám. Žihľavu vo voľnej prírode neprehliadnete, pretože môže dorásť až do výšky 150 cm. Okrem iného vás na ňu upozornia jej pichľavé chĺpky, ktoré obsahujú histamín, acetylcholín a serotonín. (Kedysi sa myslelo, že pálenie spôsobuje kyselina mravčia, ale nie je to tak.) Obsahuje však aj mnoho ďalších látok, vďaka ktorým si zaslúži našu plnú pozornosť (vitamín C, horčík, flavonoidy…).

Najlepšie účinky žihľavy

Žihľava dokáže veľa. Nie nadarmo po ňom predchádzajúce generácie siahali pomerne často.

Kopřiva vám môže ponúknuť napríklad:

  • Zníženie zápalu
  • Zníženie sennej nádchy
  • Zníženie krvného tlaku
  • Zníženie hladiny cukru v krvi

Používa sa aj ako prírodné diuretikum na podporu močenia, používa sa na zastavenie krvácania, na podporu normálneho stavu mužskej prostaty atď.

 

žihlava vlasy

Žihľava na vlasy

Žihľava sa používa najmä na zníženie vypadávania vlasov, ktoré postihuje veľké množstvo žien. V tomto ohľade sa hodia jeho protizápalové účinky, pretože dokáže zmierniť zápal aj na pokožke hlavy. Môže tiež zmierniť účinky voľných radikálov.

Protizápalové účinky určite ocenia ženy, ktoré bojujú s akné, pretože ak sa zapáli, môže to byť aj vážny estetický a zdravotný problém.

Ako ju správne prijímať a používať?

Vaša vnútorná výživa je dôležitá pre vaše vlasy a pokožku, preto odporúčame dlhodobé užívanie doplnkov na vlasy so žihľavou, ktoré ju kombinujú s ďalšími prospešnými látkami. V zložení tiež hľadajte prasličku, pivovarské kvasnice, vitamín B5, vitamín B7, vitamín B9 a ďalšie.

Starostlivosť o vlasy môžete zlepšiť aj používaním prírodných šampónov a kondicionérov, ktoré obsahujú žihľavu.

Ak chcete žihľavu využiť aj inak, vyskúšajte žihľavovú pleťovú vodu, ktorú môžete použiť na peeling pokožky. V neposlednom rade môžete vyskúšať aj použitie žihľavy v kuchyni.

Má dobrú povesť:

  • Žihľavový čaj
  • Žihľavová polievka
  • Veľkonočná plnka (do ktorej sa tradične pridávajú žihľavy)

Majte však na pamäti, že účinky žihľavy môžete využiť len vtedy, ak sa ju rozhodnete používať každý deň. Preto je jeho prítomnosť v každodennej strave absolútne nevyhnutná. Ostatné metódy môžete vyskúšať len pre zábavu alebo ako príležitostný doplnok.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *