Zinok na vlasy: Ako ich ovplyvňuje a ako ho užívať?

Ľudský organizmus potrebuje pre svoje normálne fungovanie širokú škálu živín, ktoré sa podieľajú na mnohých rôznych náročných fyziologických procesoch. Medzi najdôležitejšie patrí zinok, ktorý v dostatočnom množstve potrebujú muži aj ženy. Aké sú jeho vlastnosti? A kde všade ho môžeme nájsť?

Zinok na vlasy

 

Ľudské telo si nedokáže samo vyrobiť mnohé látky. Z tohto dôvodu ho musíme pravidelne dodávať z našej každodennej stravy. V opačnom prípade sa vystavujeme riziku nedostatku, ktorý sa môže časom prejaviť neočakávaným zdravotným problémom.

Okrem vitamínov telo potrebuje aj minerály a ďalšie živiny. Zinku musíme všetci venovať osobitnú pozornosť, pretože je zodpovedný za mnohé životne dôležité úlohy v ľudskom tele.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Na čo je zinok dobrý?

V prvom rade si povedzme, že zinok je po železe najdôležitejším minerálom v našom tele. Zaujímavosťou je, že sa nachádza v každej bunke tela. Je tiež nevyhnutný pre správne fungovanie približne 300 enzýmov (ktoré sa podieľajú na metabolizme, trávení, normálnej činnosti nervov atď.) V neposlednom rade zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní nášho imunitného systému.

Zinok podporuje:

 • Normálne fungovanie imunity
 • Hojenie rán
 • Normálny stav pokožky (často sa používa pri akné)
 • Zdravé prostredie v tele (pretože bojuje proti zápalom)

Tiež sa predpokladá, že dostatočný príjem zinku môže v budúcnosti znížiť riziko ochorení spojených s vyšším vekom.

Účinky zinku na vlasy

Ak v strave nemáte dostatok zinku, môžu vám častejšie vypadávať vlasy. Z tohto dôvodu je dôležité nepodceňovať denný príjem zinku (z dlhodobého hľadiska môže zinok prispieť k tomu, že vlasy budú odolnejšie a plnšie.)

zinok účinky užívanie zdroje vlasy

 

Ako doplňovať a užívať zinok

Zdroje zinku sú pre mnohých z nás ľahko dostupné.

Zinok nájdete v potravinách:

 • Mass
 • Ryby
 • Strukoviny
 • Oriešky
 • Semená
 • Mliečne výrobky
 • Vajcia
 • Celozrnné výrobky

Zinok sa prirodzene nachádza aj v niektorých druhoch zeleniny. Napríklad v hrášku a špargli.

S čím ho skombinovať?

Zinok je síce ľahko dostupný, ale nie je to jediná vec, ktorú vaše vlasy potrebujú, aby boli zdravé a vyzerali dobre. Z tohto dôvodu sa odporúča dlhodobé užívanie prírodných doplnkov na podporu rastu vlasov, ktoré obsahujú selén a zinok a ďalšie látky prospešné pre vlasy.

Pre vlasy sú dôležité aj vitamíny vrátane vitamínov skupiny B, vitamínu E, vitamínu A a vitamínu C. Nájdete tu aj MSM, pivovarské kvasnice, žihľavu a prasličku. Nemali by ste však zabúdať na L-cysteín a ďalšie látky.

Denný príjem týchto látok si nevšimnete okamžite. Rast vlasov je proces, ktorý si vyžaduje veľa času (rovnako ako rast nechtov). Nezabúdajte ani na to, že vaše vlasy potrebujú aj dobrú starostlivosť, inak hrozí, že budete mať dobrý základ, ale vlasy si poškodíte skôr, ako stihnú narásť do dĺžky. Preto skombinujte tieto dve rady a buďte trpezliví pri čakaní na výsledky.

porovnanie prípravkov na vlasy 💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na podporu rastu zdravých vlasov

✅  aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena / výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *